niedziela, 7 lutego 2016

WYSPY NA ODRZE

       Wrocław, zwany Wenecją Północy, od wieków współżyje z przepływającą przez niego rzeką Odrą. We Wrocławiu znajduje się wiele wysp na Odrze, a za najpopularniejsze uchodzą wyspy tworzące zespół wysp śródmiejskich. Należą do niego następujące wyspy: Ostrów Piaskowy, Wyspa Młyńska, Wyspa Słodowa, Wyspa Bielarska, Wyspa Daliowa, Wyspa Tamka oraz niestanowiące już wysp Ostrów Tumski i Ostrów Książęcy.Wyspa Katedralna / Ostrów Tumski
       Wyspa Katedralna to zabytkowy fragment Wrocławia złożony głównie z ul. Katedralnej i pl. Katedralnego, mający nazwę wyspy, ale nie będący wyspą z racji zasypania od jednej strony kanału rzeki, łącząc go ze Śródmieściem. Na Ostrów Tumski prowadzi jeden z najbardziej rozpoznawalnych mostów, zwany mostem miłości i zakochanych, czyli Most Tumski. Najsłynniejsze obiekty na Ostrowie Tumskim: katedra rzymskokatolicka św. Jana Chrzciciela, kolegiata Krzyża Świętego i św. Bartłomieja, Papieski Wydział Teologiczny, Metropolitalne Studium Organistowskie, Pałac Biskupi, Metropolitalne Seminarium Duchowne, kościół św. Idziego.Wyspa Książęca / Ostrów Książęcy
       Wyspa Książęca to obecny pl. Nankiera, ul. Nankiera, pl. Uniwersytecki i ul. Grodzka, czyli tereny tworzące w średniowieczu wyspę. Ostrów Książęcy po zasypaniu kanału rzeki łączy się ze Starym Miastem i Nowym Miastem. Najsłynniejsze obiekty na dawnym Ostrowie Książęcym: katedra grekokatolicka Podwyższenia Krzyża Świętego [dawny kościół św. Jakuba], gmach Wydziału Filologii [dawny klasztor franciszkanów i norbertanów], mauzoleum Dynastii Piastów Śląskich z kościołem św. Jadwigi i św. Klary [dawny kościół św. Klary z kaplicą św. Jadwigi], kościół uniwersytecki [zakrystia to pozostałość po Zamku Książąt], Zakład Narodowy Ossolineum, Uniwersytet Wrocławski.


Wyspa Piaskowa / Ostrów Piaskowy
       Wyspa Piaskowa to najsłynniejsza wyspa na Odrze we Wrocławiu, której nazwa pochodzi z Piasku we Włoszech, gdzie stanął kościół Najświętszej Marii Panny na Arenie, czyli na miejscu cyrku. Przez Ostrów Piaskowy, na który prowadzi Most Piaskowy, przebiegał ważny szlak handlowy. Najsłynniejsze obiekty na Ostrowie Piaskowym: kościół Najświętszej Marii Panny, cerkiew św. Anny oraz św. Cyryla i św. Metodego, dawny kościół św. Anny, dawny klasztor zakonu augustianów.


Wyspa Młyńska
       Wyspa Młyńska, czy też Wyspa Bożego Ciała, zawdzięczająca swoją nazwę słynnemu Młynowi Maria i Młynowi Feniks, zwanymi za czasów swojej funkcjonalności Młynami Bożego Ciała. Wyspa Młyńska, do której prowadzą Mosty Młyńskie, znajduje się na linii trasy łączącej północ z południem.


Wyspa Słodowa
       Wyspa Słodowa, zwana też Przednią Wyspą Bielarską, w odróżnieniu od sąsiadującej z nią Wyspą Bielarską, zwaną jako Tylną Wyspą Bielarską, ze względu na zlokalizowany na niej kiedyś jeden z dwóch młynów św. Klary. Wyspa Słodowa, do której prowadzi Most Słodowy, stanowi miejsce studenckich spotkań.


Wyspa Bielarska
       Wyspa Bielarska, zwana też  Wyspą św. Klary, ze względu na zlokalizowany na niej kiedyś jeden z dwóch młynów św. Klary. Wyspa Słodowa, do której prowadzi Żabi Most, służy głównie jako teren rekreacyjny dla mieszkańców miasta.


Wyspa Daliowa
       Wyspa Daliowa to najmniejsza wyspa spośród śródmiejskich wysp na Odrze we Wrocławiu. Wyspa Daliowa, do której prowadzi Kładka nad Śluzą Piaskową, mieści bunkier służący obsłudze Śluzy Piaskowej.


Wyspa Tamka
       Tamka, znana również pod nazwą Wyspy św. Macieja, ze względu na mieszczący się na niej dawniej młyn św. Macieja. Tamka, do której prowadzi Most św. Macieja, mieści budynki służące jako zakłady naukowe dla takich dziedzin jak chemia, medycyna i biologia.


Grzegorz Sobczak - Przewodnik po Wrocławiu

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz