czwartek, 7 stycznia 2016

DWORCE WE WROCŁAWIU

              Wrocław to jedno z pierwszych miast w Europie, w którym ruszyły pociągi i tramwaje. Pierwszy pociąg ruszył we Wrocławiu w 1842 roku na trasie Wrocław-Oława, pierwszy tramwaj konny ruszył w roku 1877 na trasie Krasińskiego-ZOO, a pierwszy tramwaj elektryczny ruszył w roku 1894 roku na trasie Grabiszyn-Rakowiec. W efekcie w nadodrzańskiej metropolii powstały okazałe dworce: Wrocław-Górnośląski, Wrocław-Świebodzki, Wrocław-Dolnośląski, Wrocław-Główny oraz Wrocław-Nadodrze, które odgrywając rolę turystyczną, porywały swoją architekturą. Oprócz 5 dworców, z czego 2 czynnych nadal, powstało jeszcze 28 stacji – oto przegląd wrocławskich dworców:


Dworzec Wrocław-Górnośląski
              Dworzec Wrocław-Górnośląski powstał jako pierwszy dworzec we Wrocławiu. To właśnie z niego wyruszył pierwszy pociąg w stolicy Dolnego Śląska na trasie Wrocław-Oława. Obiekt w neoklasycystycznym stylu stanął w roku 1842 przy ulicy Małachowskiego na pograniczu Przedmieścia Oławskiego oraz Przedmieścia Świdnickiego we Wrocławiu. Stacja pozostaje nieczynna.


Dworzec Wrocław-Świebodzki
            Dworzec Wrocław-Świebodzki powstał jako drugi dworzec we Wrocławiu. Rozpoczynał on trasę między Wrocławiem a Szczecinem przez Stargard i Świebodzice. Obiekt w neoklasycystycznym stylu stanął w 1842 roku przy placu Orląt Lwowskich na Przedmieściu Mikołajskim we Wrocławiu. Stacja pozostaje nieczynna odgrywając rolę muzeum z wystawą poświęconą komunikacji pociągowej i tramwajowej o nazwie Kolejkowo.


Dworzec Wrocław-Dolnośląski
            Dworzec Wrocław-Dolnośląski, znany też jako Dworzec Wrocław-Dolnośląsko-Marchijski, powstał jako trzeci dworzec we Wrocławiu. Rozpoczynał on trasę między Wrocławiem a Berlinem. Obiekt w klasycystycznym stylu stanął w 1844 roku przy placu Orląt Lwowskich na Przedmieściu Mikołajskim we Wrocławiu. Stacja pozostaje nieczynna.


Dworzec Wrocław-Główny
            Dworzec Wrocław-Główny powstał jako czwarty dworzec we Wrocławiu. To czołowy dworzec w nadodrzańskiej metropolii, który na przestrzeni lat komunikował Wrocław między innymi z Warszawą, Krakowem, Łodzią, Lublinem, Szczecinem, Stargardem, Poznaniem, Białymstokiem, Trójmiastem, Berlinem i Pragą. Obiekt w stylu historyczno-secesyjnym stanął w 1857 roku przy ulicy Piłsudskiego na Przedmieściu Świdnickim we Wrocławiu, choć metamorfozy na obecny kształt doczekał się w roku 1904. Stacja pozostaje czynna, a na swoich sześciu peronach przyjmuje niemal wszystkie pociągi przyjeżdżające, przejeżdżające i odjeżdżające.


Dworzec Wrocław-Nadodrze
            Dworzec Wrocław-Nadodrze powstał jako piąty dworzec we Wrocławiu. Rozpoczynał trasę między Wrocławiem a Poznaniem. Obiekt w neoromańskim stylu stanął w 1868 roku przy placu Powstańców Wielkopolskich na Przedmieściu Odrzańskim we Wrocławiu. Stacja pozostaje czynna, aczkolwiek przyjmuje niewiele pociągów.Hotel Piast, Hotel Europejski, Grand Hotel, Hotel Sofia, Hotel Polonia, Ibis Hotel w Silver Tower
            W związku z narodzinami Dworca Wrocław-Główny, jednego z największych dworców w Europie, naprzeciwko niego wyrosło pasmo obiektów hotelowych. Hotel Piast powstał w stylu historycznym w 1908 roku, Hotel Europejski powstał w stylu historycznym w 1877 roku, Grand Hotel powstał w stylu secesyjnym w 1902 roku, Hotel Sofia powstał w stylu klasycystycznym w 1880 roku, Hotel Polonia postał w stylu modernistycznym w 1911 roku, a Hotel Ibis urządzono w budynku Silver Tower powstałym w manierze postmodernistycznej w roku 2014. Wszystkie obiekty znajdują się przy ulicy Piłsudskiego na terenie Przedmieścia Świdnickiego we Wrocławiu. Grzegorz Sobczak - Przewodnik po Wrocławiu

3 komentarze:

  1. Ostatnio najstarszy dworzec spłonął. :(

    OdpowiedzUsuń
  2. Chyba żaden dworzec nie robi tak wielkiego wrażenia jak wrocławski ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Najlepszy dworzec w Europie, albo jeden z najlepszych ;)

    OdpowiedzUsuń