sobota, 4 czerwca 2016

NOC MUZEÓW w ramach MIĘDZYNARODOWEGO DNIA MUZEÓW - II

              W bieżącym roku, w nadodrzańskim Wrocławiu odgrywającym rolę Europejskiej Stolicy Kultury 2016, po raz kolejny odbyło się jedno z najsłynniejszych wydarzeń kulturalnych na świecie: Noc Muzeów w ramach Międzynarodowego Dnia Muzeów. Z tej okazji, w sobotę 14-go maja, swoje drzwi otworzyło dla zwiedzających wiele wrocławskich muzeów, wystaw, galerii, czy innych instytucji kultury. Jako pierwszy, bo już z piątku 13-go maja na sobotę 14-go maja, w swoje progi zaprosił wrocławski Kościół św. Józefa Rzemieślnika przy Zgromadzeniu misji św. Wincentego a Paulo.

Grono Prelegentów podczas Wydarzenia

Występ Orkiestry Dętej Hanys Band podczas Wydarzenia

Kościół św. Józefa Rzemieślnika, Zgromadzenie Misji św. Wincentego a Paulo

Kościół św. Józefa Rzemieślnika, Zgromadzenie Misji św. Wincentego a Paulo

Msza Święta oraz Adoracja w Kościele

Msza Święta oraz Adoracja w Kościele

Msza Święta oraz Adoracja w Kościele

              Wieczór wypełniło nie tylko zwiedzanie wystawy w muzeum parafii, ale również msza z adoracją i dziesięć znakomitych występów kościele. Na początku dokumentalistka Krystyna Wszelaka zapoznała wszystkich z największymi dziełami sztuki i rzemiosła w tamtejszym kościele, takimi jak mozaika, krzyż na hostii, czy chrzcielnica, a zrobiła to w wykładzie Dzieła doby modernizmu w świątyni na Przedmieściu Oławskim. Po nim, krótkiego przeglądu najbardziej charakterystycznych wrocławskich muzeów, wystaw i galerii, w wykładzie Przez wrocławskie muzea, dokonał muzealnik Roman Płatek. Trzeci z gości to wokalistka Wisława Kadyszewska, której altowy głos zabrzmiał w koncercie Panie, który jesteś. Czwarta pojawiła się przewodnik miejska Agnieszka Malczewska, która w wykładzie Mali mieszkańcy wielkiego miasta  prowadziła szlakiem wrocławskich krasnali. Teolog ks. Eryk Dobrzański, jako specjalista od obrazów i ikon, wygłosił wykład Medytacje nad wybranymi ikonami świąt Pańskich. Po pięciu występach nadszedł czas na zwiedzanie wystawy Dzieł sztuki i rzemiosła sakralnego w muzeum parafii. W tym roku zwiedzający mogli podziwiać nie tylko dokumenty, gazety, plany architektoniczne, czy zdjęcia kościoła rodem z lat trzydziestych, ale również obrazy i rzeźby z niego pochodzące. Nie zabrakło oczywiście najcenniejszych dzieł jakie stanowią ornaty – na ekspozycji znalazły się przedsoborowe i posoborowe.

Wystawa Sztuki oraz Rzemiosła Sakralnego w Muzeum Parafii

Wystawa Sztuki oraz Rzemiosła Sakralnego w Muzeum Parafii

Wystawa Sztuki oraz Rzemiosła Sakralnego w Muzeum Parafii

Wystawa Sztuki oraz Rzemiosła Sakralnego w Muzeum Parafii

Wystawa Sztuki oraz Rzemiosła Sakralnego w Muzeum Parafii

Wystawa Sztuki oraz Rzemiosła Sakralnego w Muzeum Parafii

Wystawa Sztuki oraz Rzemiosła Sakralnego w Muzeum Parafii

Grzegorz Sobczak - koordynator Wydarzenia

             Kolejny cykl pięciu występów otworzyła teolog Justyna Tyniów z wykładem Borgiowie – portret renesansowego rodu o okrytym największą niesławą papieżu Aleksandrze VI. Misjonarz ks. Maciej Mroczek w wykładzie Ratzinger – od pancernego kardynała do papieża przybliżył natomiast postać sławnego i współczesnego papieża Benedykta XVI. Wieczór urozmaiciły również brzmienia orkiestry dętej Hanys Band grającej koncert Sacrum muzycznie. Organista Krzysztof Ksiądzyna, dla odmiany nie zagrał koncertu, lecz wygłosił wykład Organy – mała orkiestra, dotyczący organów, największego instrumentu muzycznego. Wszystkie występy zamknął koordynujący wydarzeniem filozof Grzegorz Sobczak wykładem Przegląd obiektów sakralnych Przedmieścia Oławskiego oraz Odrzańskiego we Wrocławiu na temat najpiękniejszych dzielnic i ich sakralnej strony. Na koniec odprawiono mszę świętą, której towarzyszyła adoracja o tytule Wschodzi w ciemnościach. W wieczorze trwającym od godziny 20,00 do godziny 01,00 uczestniczyło mniej więcej sto osób. Wśród publiczności przeważali mieszkańcy Przedmieścia Oławskiego, choć nie brakowało gości z innych dzielnic, a nawet z miast i wsi spod Wrocławia. Co ważne, choć wieczór przebiegał pod znakiem sakralnym, to ze względu na kulturalne ukierunkowanie wydarzenia, każdy, bez względu na  wyznanie i poglądy, mógł znaleźć w programie coś interesującego.

Krystyna Wszelaka w wykładzie Dzieła doby modernizmu w świątyni na Przedmieściu Oławskim

Roman Płatek w wykładzie Przez wrocławskie muzea

Wisława Kadyszewska w koncercie Panie, który jesteś

Agnieszka Malczewska w wykładzie Mali mieszkańcy wielkiego miasta

Krzysztof Ksiądzyna w wykładzie Organy - mała orkiestra

Maciej Mroczek w wykładzie Ratzinger - od pancernego kardynała do papieża

Justyna Tyniów w wykładzie Borgiowie - portret renesansowego rodu

Eryk Dobrzański w wykładzie Medytacje nad wybranymi ikonami świąt Pańskich

Grzegorz Sobczak w wykładzie Przegląd obiektów sakralnych Przedmieścia Oławskiego oraz Odrzańskiego we Wrocławiu

             Noc Muzeów w Kościele św. Józefa Rzemieślnika przy Zgromadzeniu Misji św. Wincentego a Paulo we Wrocławiu zadebiutowała w roku 2015. Sukces wydarzenia sprawił, że Noc Muzeów powróciła do niego również w roku 2016. Warto nadmienić, iż obok synagogi żydowskiej pod Białym Bocianem to jeden z dwóch obiektów sakralnych, a zarazem jedyny katolicki i chrześcijański, biorący udział w tegorocznej edycji, w którą włączyły się osiemdziesiąt cztery instytucje kulturalne. Kościół na ul. Krakowskiej, wraz z Muzeum Etnograficznym, czyli oddziałem Muzeum Narodowego na ul. Traugutta, godnie reprezentował wrocławskie Przedmieście Oławskie podczas wydarzenia.


Grzegorz Sobczak – Przewodnik po Wrocławiu

2 komentarze:

  1. Sama wystawa w muzeum parafialnym może nie trafiać w każde gusta, jednak zwiedzanie muzeów podczas Nocy Muzeów najprzyjemniejsze nie jest ze względu na tłumy, a oferta Kościoła św. Józefa Rzemieślnika była bardzo bogata, duża ilość wykładów i koncertów. Powodzenia w wydarzeniu za rok.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pozostaje więc stwierdzić, że warto wpadać na Przedmieście Oławskie, pomimo tego, iż na wyrost straszą, że to Trójkąt Bermudzki ;)

      Usuń