piątek, 3 czerwca 2016

NOC MUZEÓW w ramach MIĘDZYNARODOWEGO DNIA MUZEÓW - I

              Noc Muzeów w ramach Międzynarodowego Dnia Muzeów to jedno z najsłynniejszych wydarzeń kulturalnych na świecie. Noc Muzeów narodziła się w roku 1997, w Niemczech, skąd w błyskawicznym tempie rozprzestrzeniła się do innych krajów europejskich. Z udziału w Nocy Muzeów słyną m. in.: Francja, Hiszpania, Portugalia, Wielka Brytania, Grecja, Włochy, Węgry, Czechy, Słowacja, czy Polska. Noc Muzeów wywodzi się z Międzynarodowego Dnia Muzeów ustanowionego w 1977 roku, w Rosji, przez Międzynarodową Radę Muzeów działającą przy UNESCO – wyspecjalizowaną organizację ONZ.  Międzynarodowy Dzień Muzeów przypada na 18-go maja, natomiast Noc Muzeów, działająca w jego ramach, przypada na weekend poprzedzający 18-go maja. Jedno i drugie wydarzenie, poprzez ubogacanie natury kulturą i przenikanie się różnych kultur, obrały za cel wzajemne poznanie i współdziałanie między narodami, a w efekcie szerzenie tolerancji i pokoju na świecie. Na wzór Nocy Muzeów organizuje się również inne wydarzenia kulturalne dziejące się po zmroku, a należą do nich: Noc Teatrów, Noc Oper, Noc Naukowców, Noc Humanistów, Noc Bibliotek, Nocne Maratony Filmowe w Kinach oraz Noce Kościołów.

Wystawa 7 Cudów Wrocławia i Dolnego Śląska w Ratuszu na Rynku

Wystawa 7 Cudów Wrocławia i Dolnego Śląska w Ratuszu na Rynku

Muzeum Architektury

Muzeum Architektury

Galeria Biura Wystaw Awangardowych

Galeria Biura Wystaw Awangardowych

              Noc Muzeów we Wrocławiu zagościła po raz pierwszy w roku 2005. Z biegiem lat coraz więcej muzeów, wystaw, galerii i innych instytucji kultury bierze udział w wydarzeniu. Swoje drzwi otwierają wówczas m. in.: Muzeum Narodowe, Muzeum Etnograficzne, Panorama Racławicka, Hala Stulecia, Muzeum Miejskie, Muzeum Architektury, Mauzoleum Dynastii Piastów Śląskich, Muzeum Archidiecezjalne, Muzeum Archeologiczne, Muzeum Współczesne, czy Muzeum Poczty oraz Telekomunikacji. Wrocław znajduje się w czołówce europejskich miast, które dają się poznać podczas wydarzenia.

Muzeum Narodowe

Muzeum Etnograficzne

Muzeum Poczty oraz Telekomunikacji w budynku Urzędu Poczty obok budynku OVO

Muzeum Miejskie

Wystawa w Muzeum Miejskim

              Podczas tegorocznej edycji w programie znalazły się aż osiemdziesiąt cztery instytucje kultury. Muzeum Narodowe zaprosiło na pokaz mody PRL, Muzeum Etnograficzne na wieczór z muzyką huculską,  Muzeum Miejskie na ekspozycję arcydzieł malarstwa, Muzeum Architektury pokazało zaś fotografie z dziełami współczesnej, przełomowej architektury. Wielkim zainteresowaniem cieszyła się Wystawa 7 cudów Wrocławia i Dolnego Śląska w Ratuszu na wrocławskim Rynku, na której w gronie eksponatów znalazł się obraz Madonna pod jodłami autorstwa Lucasa Cranacha. Galeria BWA, czyli Galeria Biura Wystaw Awangardowych, wystawiła współczesne dzieła opatrzone logiem Kropla nad i, nawiązującego do sformułowania Kropka nad i, a w pierwszym wieżowcu w mieście, jaki stanowi muzeum Poczty oraz Telekomunikacji odbyło się spotkanie na temat współczesnych technik graficznych. Swój udział w wieczorze miała klubokawiarnia Mleczarnia zapraszająca nie tylko na drinka, ale i na wernisaż obrazów, otwarta była również klubogaleria Neon Side, w której zabłysły zastąpione obecnie szyldami, a dawniej wiszące na wrocławskich ulicach neony. Nadodrze natomiast, jako dzielnica artystów i rzemieślników, utworzyła wydarzenie w wydarzeniu, bo Noc Muzeów zamieniła się tam w Noc Nadodrza przepełnioną ekspozycjami i występami w czterdziestu czterech miejscach. Ponadto po Wrocławiu kursowała zabytkowa linia tramwajowa.

Mleczarnia

Neon Side

Synagoga Pod Białym Bocianem

Synagoga Pod Białym Bocianem

Kościół św. Józefa Rzemieślnika, Zgromadzenie Misji św. Wincentego a Paulo

Kościół św. Józefa Rzemieślnika, Zgromadzenie Misji św. Wincentego a Paulo

              Obok instytucji kultury, w wydarzeniu wzięły również dwa obiekty sakralne. Pierwszy, żydowski – Synagoga Pod Białym Bocianem, drugi, chrześcijański/katolicki – Kościół św. Józefa Rzemieślnika przy Zgromadzeniu Misji św. Wincentego a Paulo. Kościół w swoim programie zapewnił zwiedzanie wystawy dzieł sztuki oraz rzemiosła sakralnego w muzeum parafii i dziesięć występów w kościele zwieńczonych mszą z adoracją. Synagoga z kolei zaprosił na zwiedzanie zabytkowego obiektu połączone z występami.


Grzegorz Sobczak – Przewodnik po Wrocławiu

2 komentarze:

  1. Inicjatywa dobra, chociaż samo zwiedzanie muzeów w Noc Muzeów przez tłumy może odstraszać, dlatego dodatkowe atrakcje jak wykłady, koncerty, czy pokazy mody wydają się jak najbardziej na miejscu i takie instytucje powinno się doceniać.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Rzeczywiście, ciężko o przeżycia estetyczne podczas tego wydarzenia, można je wręcz posądzić o okazję do fejmu, ale to miłe gdy niezbyt oblegane instytucje kultury zostają w ten wieczór oblężone przez tłum - i pomimo tłoku każdy może znaleźć coś, co go zainteresuje ;)

      Usuń