sobota, 30 lipca 2016

ŚWIATOWE DNI MŁODZIEŻY W KRAKOWIE ORAZ WE WROCŁAWIU

              Tłumy młodych osób z całego świata nadciągają do Krakowa. Część z nich międzyczasie nadciąga również do Wrocławia. To efekt Światowych Dni Młodzieży 2016. 

Światowe Dni Młodzieży 2016 w Krakowie

              Światowe Dni Młodzieży to kulturalne i modlitewne spotkania młodych chrześcijan, a zwłaszcza katolików. Od 1985 roku Światowe Dni Młodzieży odbywają się każdego roku na poziomie diecezjalnym w każdym zakątku świata, a co kilka lat na poziomie międzynarodowym w jednym miejscu na świecie i z udziałem papieża. Do tej pory spotykano się m. in. w: Denver, Toronto,  Paryżu, Madrycie, Rio de Janeiro, Buenos Aires, Rzymie.

Papież Franciszek podczas Światowych Dni Młodzieży 2016

              W roku 2016 gospodarzem Światowych Dni Młodzieży pod przewodnictwem papieża Franciszka został Kraków. To ściąga do Krakowa i pobliskich miast tysiące osób z całego świata. Część z nich odwiedza również Wrocław. Trafiają do nas goście wszystkich narodowości, nawet tych najbardziej dla nas egzotycznych, jak na przykład mieszkańcy Kolumbii, Wenezueli, Chile, Meksyku, Brazylii, Argentyny, czy Panamy.

Młodzież zwiedza Wrocław podczas Światowych Dni Młodzieży 2016

Młodzież zwiedza Wrocław podczas Światowych Dni Młodzieży 2016

              Dla przewodnika wielką radością jest oprowadzanie po mieście turystów zarówno z kraju, jak i zza granicy. Prawdziwym wyzwaniem jest dla przewodnika jednak oprowadzenie turystów z bardzo dalekich regionów świata. Ma on wówczas za zadanie oczarować ich nie tylko miastem, ale też jego naturą, kulturą i życiem, które się w nim toczy. W ostatnim czasie właśnie mnie spotkał ten zaszczyt, a wycieczka ta na długo pozostanie w mojej pamięci. Goście z Panamy, którzy przyjechali na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa, a przy okazji również do Wrocławia, okazali się bardzo radośni, żywiołowi i przede wszystkim otwarci, nie tylko na miasto, ale też na jego mieszkańców. Zwiedzali Szlak Trzech Katedr oraz wyspy, Rynek z Ratuszami i Dzielnicę Czterech Wyznań, a największą frajdą okazał się dla nich Mostek Czarownic między wieżami katedry starokatolickiej. Oni nie tylko poznawali to miasto, oni je chłonęli.

Koncert Singing Europe [fot: wroclaw.pl]

Koncert Singing Europe [fot.: wroclaw.pl]

              Podróżników i pielgrzymów odwiedzających Wrocław z okazji Światowych Dni Młodzieży, zaproszono na Stadion Miejski, gdzie odbywał się jeden z trzech koncertów Singing Europe. Singing Europe, czyli spotkanie chórów i śpiewaków z różnych krajów Europy w celu zaprezentowania najpiękniejszych dzieł muzyki, to wydarzenie odbywające się we Wrocławiu w ramach Europejskiej Stolicy Kultury. Podczas koncertu wystąpili: zwyciężczyni włoskiego talent-show –  siostra Christina Scucci oraz orkiestra i chóry złożone z tysiąca osób pod kierownictwem dyrygentki i dyrektora artystycznego Chóru NFM – Agnieszki Franków-Żelazny.


Grzegorz Sobczak – Przewodnik po Wrocławiu

2 komentarze:

  1. Świetna okazja na poszerzanie swoich własnych, przewodnickich horyzontów :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Poszerzanie horyzontów, a również wiele radości ;)

    OdpowiedzUsuń