środa, 11 listopada 2015

12 MIEJSC NA WIECZORNE WYJŚCIA WE WROCŁAWIU

       Wrocław jako metropolia w centrum Europy żyje za dnia i nocą. Nadodrzańska stolica Dolnego Śląska zaprasza wieczorami do setek miejsc, w których można się rozerwać po zwiedzaniu. Oto przegląd dwunastu z nich:Szajba w Pasażu Pokoyhof
       Szajbę określa się najmodniejszym klubem w mieście. Mieści się w monumentalnym i od stu lat uchodzącym za przestrzeń komercji Pasażu Pokoyhof, który za dnia stanowi centrum biznesu, a nocami centrum rozrywki. Szajba pozostaje otwarta na wszelkie działania twórcze, stąd to nie tylko klub, ale też galeria. W swoim wystroju łącząc sztukę z rzemiosłem przypomina salony urządzone w stylu art deco. Na chwilę obecną to jeden z symboli wrocławskiej awangardy, który ściąga do siebie coraz więcej osób. Adres: ul. św. Antoniego.


Brama Oławska
       Bar mieszczący się w pozostałościach zabytkowej Bramy Oławskiej wchodzącej w skład dawnych fortyfikacji miejskich nad fosą. Ten fakt sprawia, że choć znajdujemy się w centrum nowoczesnego miasta, czujemy się, jakbyśmy znaleźli się w bardzo starym mieście. Adres: ul. Oławska, między pl. Dominikańskim a pl. Wróblewskiego.


Piwnica Świdnicka
       Miejsce, w którym bije serce Wrocławia oraz Kto nie odwiedził Piwnicy Świdnickiej, ten nie odwiedził Wrocławia – takie słowa mieszczą się na ścianach się Piwnicy Świdnickiej. Znajduje się w piwnicach Starego Ratusza na Rynku. Piwo, które sprowadzano ze Świdnicy, stanowiło w czasach założenia lokalu najpopularniejszy napój w Europie Środkowej. Działa od 1275 roku, co czyni ją najstarszą wrocławską restauracją. Adres: Rynek-Ratusz.


Spiż
       Najpopularniejsze miejsce wieczornych spotkań we Wrocławiu – taką reputacją cieszy się Spiż. Znajduje się w piwnicach Nowego Ratusza. Stanowi najważniejszy browar restauracyjny w okolicy. Działa od 1992 roku i błyskawicznie zyskał rzeszę fanów. Adres: Rynek-Sukiennice.


Mleczarnia
       Klubokawiarnia Mleczarnia serwuje kawy, herbaty, drinki, desery oraz posiłki, a ponadto organizuje wydarzenia kulturalne. Urządzony antykami lokal z towarzyszącym mu ogródkiem piwnym tuż przy synagodze przyciąga swoją tajemniczością i romantycznością. Działa we Wrocławiu oraz w Krakowie, zarówno w jednym jak i drugim mieście łączy się z Centrum Kultury Żydowskiej. Adres: ul. Włodkowica.


Neon Side
       Klubogaleria Neon Side to nie tylko wystawa neonów, co czyni z niej swoiste muzeum, ale również miejsce wydarzeń kulturalnych oraz miejsce, gdzie można napić się drinka. Neon Side to pełen klimatu zakątek, w którym czujemy się jak w wirze czasowym. Neony, w latach 80-tych i 90-tych kojarzone z wielkim światem, obecnie wymierają, tylko nieliczne wciąż świecą na ulicach, jak słynne Dobry wieczór we Wrocławiu na ul. Piłsudskiego. Te, które zostają zastąpione przez szyldy, trafiają na złom, ale Fundacja Neon Side sprawia, że znów bije z nich światło i przekonujemy się o tym na ul. Ruskiej. Ponadto można stwierdzić, że koleje losu zatoczyły koło, bo w miejscu klubogalerii neonów działało przez pół wieku przedsiębiorstwo reklamowe zajmujące się ich wyrobem. Tym sposobem neony Wrocław Główny, Grand Hotel, Elektromontaż, Dom Towarowy, Rumcajs, Hermes, czy Kino Warszawa, znów wróciły w miejsce, z którego pochodzą. Adres: ul. Ruska.


Karawan
       KRVN, czyli karawan, pojazd pogrzebowy – lokal swoją nazwę zawdzięcza obecności licznych zakładów pogrzebowych w jego pobliżu. A jak to w karawanie, natknąć się można na trumny – ale bez obaw, chodzi jedynie o ciasteczka w ich kształcie.  Miejsce wyjątkowo klimatyczne i wcale nie tak straszne, czy smutne, jak mogłoby się wydawać. Adres: ul. św. Antoniego.


Barbara
       Jeden z najsłynniejszych barów działających przed dekadami, powrócił w roku 2015. Uczyniono to dla wrocławian i z okazji Europejskiej Stolicy Kultury 2016 odbywającej się we Wrocławiu. Barbara to obecnie nie tylko bar, ale przede wszystkim miejsce wydarzeń kulturalnych oraz infopunkt o Wrocławiu i Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Adres: ul. Świdnicka.


Cztery Litery
       Wśród wielu knajp i kantyn na wrocławskiej mapie znajdują się Cztery Litery. Stylowo urządzony bar oferuje między innymi szeroki wachlarz piw. W Czterech Literach oprócz zasmakowania browaru można załapać się na koncerty i klubowe wieczory. Adres: ul. Kurzy Targ, między ul. Szewską a Rynkiem.


Tutti Frutti
       Do Tutti Frutti warto przyjść nie tylko na kolację, ale też na śniadanie, lunch, czy brunch. W ofercie znajdują się owocowe, kwiatowe i warzywne posiłki oraz napoje, a wszystkie one słodkie, smaczne i zdrowe. To sztandarowy lokal gastronomiczny w mieście, który działa od lat. Adres: pl. Kościuszki.


Kino Dolnośląskie Centrum Filmowe, dawne Kino Warszawa
       Jedyne kino, które przetrwało pojawienie się wielkich kin. Powstało w latach 1968-1973 jako Kino Warszawa, w miejscu dawnego Kina Kristal Palast, stając się najnowocześniejszym kinem w mieście. W 2009 roku zostało zamknięte i poddane metamorfozie, efektem czego otwarto je ponownie w roku 2011 jako Dolnośląskie Centrum Filmowe. Jest jednym z dwóch, obok Nowych Horyzontów, kin studyjnych w przepełnionym kinami sieciowymi Wrocławiu i ma cztery sale, które nazwami upamiętniają dawne wrocławskie kina, czyli: Warszawę, Polonię, Lwów, Lalkę. W repertuarze znajdują się zarówno filmy typowo kinowe, jak też filmy festiwalowe. Architektonicznie prezentuje postmodernizm. Adres: ul. Piłsudskiego, przy pl. Kościuszki.


Galeria Renoma
       Pierwsza galeria handlowa w mieście, uchodząca jednocześnie za najbardziej luksusową. Powstała w latach 1929-1930 jako Wertheim, jednak w 1945 roku została zbombardowana. W roku 1948 powróciła jako PDT, czyli Państwowy Dom Towarowy, przechrzczony z czasem na Renomę. W latach 2005-2009 przeszła gruntowną renowację i została niemal dwukrotnie powiększona. W ośmiopiętrowym obiekcie znajdują się sklepy, restauracje, parking oraz dach widokowy. Uchodzi za perłę modernistycznej architektury. Adres: ul. Świdnicka, przy pl. Kościuszki.Grzegorz Sobczak - Przewodnik po Wrocławiu

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz