czwartek, 7 kwietnia 2016

KRASNALE WE WROCŁAWIU

       Krasnal to symbol Pomarańczowej Alternatywy, czyli antykomunistycznego ruchu happeningowego. Ruch ten działał w Polsce, w Czechosłowacji, na Węgrzech, ale narodził się właśnie we Wrocławiu. Krasnale malowano jako wyśmiewanie się z komunistycznej cenzury. Przykładowo gdy na murze obywatele zamieszczali pewne hasło, władza natychmiast je zamalowywała, a obywatele w ramach buntu malowali na zamalowanej plamie krasnala. Twórca Pomarańczowej Alternatywy, Waldemar Major Fydrych, żartobliwie tłumaczył to kolejno jako: tezę, antytezę i syntezę. W 2001 roku na pamiątkę Pomarańczowej Alternatywy stanął przy ul. Świdnickiej, czyli w miejscu organizowania happeningów, pomnik Papy Krasnala. Na kanwie jego popularności, szybko tworzono kolejne krasnale.Papa Krasnal
       Największy i najdostojniejszy spośród wrocławskich gnomów. Kiedyś działacz, który zasłynął w Pomarańczowej Alternatywie, dowodząc wszystkimi skrzatami. Obecnie nie zajmuje się polityką, ale jego reputacja wciąż go wyprzedza i budzi respekt pozostałych skrzatów. Papa Krasnal, który pojawił się we Wrocławiu jako pierwszy, mieszka na ul. Świdnickiej.

Krasnal Rzeźnik
       Jatki stanowiły kiedyś miejsce sprzedaży mięsa, obecnie natomiast mieszczą się na nich małe galerie rzemiosła i sztuki. Na Jatkach nie tylko świnia, prosię, królik, koza, kogut, gęś, jajo i krowa doczekały się swojego pomnika, ale również krasnal. Choć krasnale obecnie przeszły na wegetarianizm, to krasnal o imieniu Rzeźnik upamiętnia czasy, gdy osiedliły się one we Wrocławiu i łowiły w Odrze ryby, aby się najeść. Krasnal Rzeźnik, który pojawił się we Wrocławiu jako drugi, mieszka na ul. Jatki.

Krasnale Syzyfki
       Syzyfki już od lat pchają granitową kulę bez większego efektu. Nic dziwnego, skoro jeden popycha ją do przodu, a drugi odpycha ją do tyłu, co sprawia, że kula stoi w miejscu. Syzyfki to zdecydowanie najpopularniejsze z wrocławskich krasnali. Krasnale Syzyfki, które jako trzecie pojawiły się we Wrocławiu, mieszkają na ul. Świdnickiej.

Krasnal Gołębnik
       Wrocławskie gołębie i wrocławskie krasnale zawsze żyją ze sobą w symbiozie. Małe krasnale nigdy nie opanowały sztuki latania, jednak zaznajomiły się z ptakami i w razie potrzeby mogą liczyć na szybki transport. Krasnal Gołębnik mieszka na Rynku przy Ratuszu.

Krasnale Nowożeńcy
       On z  arystokratycznego rodu krasnoludów, ona zwykła krasnalka, połączyło ich uczucie. Nic więc dziwnego, że Pan Krasnalski i Pani Krasnalska, jako wieżo upieczeni małżonkowie obejmują się przed Urzędem Stanu Cywilnego. Krasnale Nowożeńcy mieszkają przy ul. Włodkowica.

Krasnal Rektor/Kaznodzieja
       Jedni uważają go za profesora, drudzy za kapłana, a wszystko przez ten poważy strój. To najbardziej uczony spośród krasnaludkowej społeczności i rektor ich uczelni. Krasnal Rektor/Kaznodzieja mieszka na pl. Uniwersyteckim.

Krasnal WrocLovek
       Krasnale zamieszkują Wrocław od zarania dziejów, ale według różnych pogłosek, to właśnie WrocLovek zachęcił je do ich ujawnienia się w nim. Krasnal o imieniu WrocLovek to symbol integracji małych Wrocławian z dużymi Wrocławianami. Krasnal WrocLovek mieszka na ul. Odrzańskiej między kamieniczkami Jaś i Małgosia.

Krasnal Klaunuś
       Klaunuś, czyli ulubieniec wszystkich, słynie ze swojej serdeczności, radości i niezmierzonego poczucia humoru. Przyjechał do Wrocławia na specjalne zaroszenie krasnali, które chciały, aby rozbawiał dzieci przed Szpitalem Kliniką Onkologii i Hematologii Dziecięcej. Krasnal Klaunuś mieszka na ul. Bujwida.

Krasnal Florianek
       Florianek, czyli kominiarz, to najbardziej wymacany krasnal. Bo skoro kominiarz, to wszyscy, którzy go spotykają, liczą, że jeśli go dotkną, to spotka ich szczęście. Krasnal Florianek mieszka na ul. Świdnickiej.

Krasnal Profesor
       Jeden z krasnali uważał profesora Miodka wykładającego na wrocławskiej uczelni i występującego we wrocławskiej telewizji za tak wielki autorytet, że poddał się operacji plastycznej. Tak oto słynny profesor Miodek posiada swojego sobowtóra w postaci krasnala. Krasnal Profesor, jak każe siebie nazywać, mieszka na pl. Nankiera.

Krasnal Antykwarek/Zboczuch
       Krążą pogłoski, że to fan sztuki i rzemiosła podziwiający rzeźbę kobiety przy wejściu do antykwariatu, ale w rzeczywistości to bardzo niegrzeczny krasnal. Oficjalnie nazywa się go Antykwarkiem, nieoficjalnie – Zboczuchem. Krasnal Antykwarek/Zboczuch mieszka na pl. Kościuszki.

Krasnal Piwożłopek
       Wrocławskie krasnale jeszcze nie zasymilowały się z kotami, ale z psami i owszem, a przynajmniej z jednym. Krasnal Piwożłopek nie tylko pije piwo z buldogiem Piwoszem, ale i stuka się z nim kuflem przed znanym browarem. Krasnal Piwożłopek mieszka na Rynku przy Browarze Pod Złotym Psem.Grzegorz Sobczak - Przewodnik po Wrocławiu

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz